Za bezpečný Temelín

Velká Británie a její nový vztah k jádru?

Velká Británie a její nový vztah k jádru ?

 

Jak jej číst?

Jde o krok zpět?

Jakou cestou půjde po ustanovení vlády Česko?

 

To jsou některé otázky, které mne napadají po zveřejnění zprávy, že britský kabinet podepsal s francouzskou energetickou skupinou EDF (stojící v čele konsorcia, které dostalo výstavbu na starost) dohodu o výstavbě dvou jaderných reaktorů v Británii. Celá investice je nesrovnatelně vyšší než předpokládaná výstavba dalších dvou bloků jihočeského Temelína (předpokládá se cena 16 miliard liber, tj. přibližně 488 miliard korun).

 

Nová elektrárna v Hinkley Point C v Somersetu se stane první zahájenou stavbou jaderné elektrárny v Evropě od neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011 a po dlouhé době i ve Velké

Británi. Zdůvodnění vlády, že přispěje ke snížení emisí oxidu uhličitého a v budoucnosti sníží

náklady na výrobu energie hodně kulhá díky garantované ceně elektřiny pro investora, která je dvojnásobná ve srovnání se současnou úrovní. Britští daňoví poplatníci si poprvé zaplatí zaplatí jadernou elektrárnu z vlastní kapsy. V garantované ceně elektřiny na dobu životnosti elektrárny se nechali pravděpodobně inspirovat naším ČEZem anebo to je naopak? Obávám se, že pro takové „podnikání“ bych ruku nezvedl. Spíše si myslím, že nezajímavou a možná     i hlavní, ale skrytou motivací může být získávání štěpného materiálu, z čehož ale naše energetiky vůbec nepodezírám.

 

Pravé důvody ukáže zřejmě čas a jen doufám, že obdobná zdůvodnění a bianco šek nebude poskytován i u nás.

Elektrátna

Zpět