Za bezpečný Temelín

Přijal nás ředitel Temelína

Přijal nás ředitel Temelína

Temelín/České Budějovice – Neformální schůzky s ředitelem jaderné elektrárny Temelín Milošem Štěpanovským, která se uskutečnila koncem minulého týdne přímo v objektu JETE, se zúčastnil i předseda občanského sdružení Za bezpečný Temelín Alois Pavličko.
Šlo o další z cyklu setkání, kterých se pravidelně zúčastňují zástupci nevládních organizací, kromě našeho sdružení například Jihočeské matky a Kala nebo celorepubliková organizace Greenpeace.

„Jsme rádi, že podobné akce probíhají. Získáváme tak jako občanské sdružení informace, které nás zajímají, navíc z první ruky. Je třeba říci, že je to dlouhodobá aktivita ředitele JE Temelín, která přispívá ke vzájemné informovanosti, což je nesmírně důležitý předpoklad bezpečnosti a transparentnosti,“ řekl po schůzce Alois Pavličko s tím, že se podle dohody s ředitelem JE jedná o uzavřená setkání, takže konkrétní témata, která byla na pořadu dne, nechtěl komentovat.
Předmětem pravidelných schůzek ředitele JE Temelín s nevládními organizacemi je zejména problematika JE ve vztahu k okolí, k zajištění bezpečnosti a dalšího vývoje bezpečnostních opatření.

„Pokud se například objeví nějaký problém nebo havárie ve světě, je dobré, že neprodleně získáme informace, včetně plánů, jak na novou situaci hodlá vedení JE Temelín reagovat. Anebo pokud se objeví nová mise, která má za úkol jisté záležitosti prověřit, tak nás to samozřejmě zajímá a jsme rádi, když se to dozvíme napřed.“ prohlásil Pavličko.

Počátkem března kontrolovala současný stav Jaderné elektrárny Temelín sedmičlenná mise světových expertů ze Světového sdružení jaderných elektráren (WANO). Předmětem kontroly byl například provoz, údržba, radiační nebo požární ochrana.
Na závěr své mise odborníci potvrdili, že Temelín je podle nich kvalitně provozovanou elektrárnou, jež dobře pracovala s návrhy, které jí doporučili už v listopadu 2011. Zahraniční experty budou teď světové elektrárny hostit mnohem častěji. Jde o jedno z opatření, které organizace WANO zavedla po událostech v japonské Fukušimě. Na Temelín čeká další mezinárodní prověrka už příští rok.

ptz

Zpět