Za bezpečný Temelín

3. uspořádannou akcí bylo 1. setkání účastníků o temelínský tendr!

Z dostavby Temelína musí těžit Češi

Pozitivní dopad na zaměstnanost v České republice a povzbuzující injekce českému průmyslu jako doping pro překonání krize – takový bonus z plánované dostavby 3. 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín by si měli Češi pohlídat. Shodli se na tom zástupci francouzské společnosti Areva a česko-ruského konsorcia MIR 1200 s přítomnými experty na konferenci, kterou uspořádalo koncem února v Praze občanské sdružení Za bezpečný Temelín.

Regionální ředitel Arevy pro střední a východní Evropu Thomas Epron potvrdil slib, že v případě úspěchu hodlá francouzská společnost 70 procent zakázek souvisejících s dostavbou poskytnout českým firmám. Zdůraznil, že oživení trhu s pracovní silou v místě, kde se projekt uskutečňuje, je nesmírně důležité. „Je třeba chránit evropské znalosti a investice obecně tak, aby zůstaly v Evropě. Je zásadní, aby technologie generace 3+ vyráběli Evropané, což umožní rozvoj průmyslu a zajistí pracovní místa,“ řekl Epron. Areva byla z tendru vyřazena, ale podala proti tomu stížnost a soutěž nevzdává.

Zástupce konsorcia MIR 1200 a ředitel programu „Dostavba jaderné elektrárny Temelín 3,4“ Ing. Jozef Perlík zdůraznil, že česko-ruské konsorcium má lokalizaci ve prospěch českých firem detailně připravenou a smluvně podloženou. „I kdybychom jako česko-ruské konsorcium prohráli a zvítězila Areva, český průmysl bude mít zakázky a bude se rozvíjet. V případě Westinghouse o tom přesvědčeni nejsme, řekl Perlík. Zástupci japonsko-americké společnosti Westinghouse se z akce omluvili. S lokalizací ovšem počítají i oni.

Oživení v sále vyvolal přítomný redaktor Lidových novin, když položil zástupcům konsorcia MIR 1200 otázku, jestli považují za korektní článek v tisku, který citoval zaměstnance českých průmyslových podniků, že se obávají, aby v případě vítězství společnosti Westinghouse místo nich nezískali lukrativní zakázky na dodávky zařízení pro dostavbu JE čínští inženýři a technici, s nimiž japonsko-americká společnost intenzivně spolupracuje.„Pokud se v tom článku, který jsem sám nečetl, psalo, že se obáváme toho, aby se výroba nedostala mimo ČR, je to pravda. Skutečně existuje obava, že část prací může být přesunuta z českého území či od českých firem do Číny nebo Ameriky,“ uvedl Jozef Perlík. Podobnou obavu, „aby zakázky spojené s Temelínem nedostali Číňané, ale Češi“, nedávno na Žofínském fóru veřejně vyjádřil i český ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba.

ptz

Tisková zpráva se shrnutím průběhu akce ke stažení na odkazu zde: http://bezpecnytemelin.cz/public/img/3._setkani_technologie/tz27022013web.pdf

Zpět